خانه / اقتصادی / پیش بینی قیمت دلار سال ۹۷ و ۹۸

پیش بینی قیمت دلار سال ۹۷ و ۹۸

 

پیش بینی قیمت دلار سال ۹۷ و ۹۸

خیلی از کارشناسان اقتصادی در این حوزه بر این باورند که این روند افزایش قیمت ارز در نیمه دوم سال ۹۷ شدت بیشتری خواهد گرفت و اما این نظرات زمانی ارائه شده بود که هنوز دولت وارد بازار ارز نشده بود سعی در کنترل بازار نداشت.
پیش بینی قیمت دلار

از بهمن سال ۹۶ تا به امروز که ۲۴ آبان ۹۷ است حدودا ۱۰ ماه می گذرد و قیمت دلار از ۳٫۷۵۰ تومان، قیمت دلار امروز تا این لحظه به حدوده ۱۴۰۰۰هزار تومان رسیده است! و این یعنی ۱۰٫۰۰۰ هزار تومان افزایش قیمت، اقتصادی که بدین صورت دچار نوسان قیمت باشد قطعا دچار مشکلات فراوانی است.

بازار هم بر اساس عرضه و تقاضا قیمت را تعیین میکند حالا با این فرمول که بازار ایران با فقر شدید ارز مواجه است و تقاضا به شدت بالاست و همین امر باعث افزایش لحظه ای قیمت ها می شود .
با توجه به اینکه ذخیره ارزی کشور قطعا دچار مشکل است و از آبان این مشکلات بیشتر هم می شود زیرا افزایش ذخیره ارزی فقط با افزایش صادرات و فروش نفت در بازار های رسمی بین المللی حاصل می شود و بعداز برهم خوردن برجام ایران در صادرات و معاملات بین المللی شدیدا دچار کاهش شده است و از آبان این فشارها چند برابر هم می شود .

اقتصاد کشور
اقتصاد ایران

بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که روند افزایشی قیمت دلار و ارز در ایران به هیچ وجه قابل کنترل نیست ، این موضوع هم باعث نگرانی مردم شده چرا افزایش نرخ ارز را کاملا در سفره های خود احساس کردند برخلاف زمانی که گفته می شد برجام تاثیرش بر اقتصاد خرد خانواده ها بسیار قابل لمس است و کسی این تاثیر ها را ندید ، اما امروز با این افزایش نرخ ارز تمام کالا های مصرفی و مواد خوراکی در بازار شاهد رشد حداقل ۵۰ تا ۳۰۰ درصدی هستیم.
با این اوضاع ارز و افزایش لحظه ای نرخ دلار در بازار ایران باید فقط صبر کرد تا نتیجه این همه فشار بر روی مردم را دید و اینکه دولت بلاخره چاره ای برای این اوضاع وحشتناک پیدا می کند یا اینکه اقتصاد ایران هروز به ورشکستگی ۱۰۰ درصدی نزدیک می شود .
در بین مردم نگرانی موج می زند و فقط دولت و مسئولان باید پاسخگوی این همه فشار به اقشار مختلف جامعه باشند.
قیمت دلار به صادرات نفت ارتباط مستقیم دارد

با توجه به برهم خوردن برجام و ایجاد اختلال در بازار ارز و سکه تحلیل های کارشناسان بر این اساس است که بعداز ۱۳ آبان و تحریم های جدید آمریکا که مشخصا بروی صادرات نفت ایران تاثیر مستقیم دارد و باعث کاهش شدید صادرات مستقیم در بازار های بین المللی می شود و تنها راه فروش نفت در ازای کالا می باشد آن هم به بعضی از کشورها که حاضرند ریسک تحریم های آمریکا را بپذیرند.

با کاهش ارز آوری این محصول استراژیک برای دولت روبه رو می شویم قطعا با این موضوع روند افزایشی قیمت ارز مخصوصا دلار آمریکا به شدت رشد می کند و قیمت هر دلار ۲۰٫۰۰۰ هزار تومان هم قابل پیش بینی است و حتی برخی دیگر از کارشناسان رقم بالاتر از ۲۰٫۰۰۰ هزار تومان را هم پیش بینی می کنند.

اما بعداز روز ۱۳ آبان اتفاق خاصی هنوز نیفتاده و قیمت دلار با فشار دولت و قوه قضاییه کنترل شده است اما مشکل اصلی اقتصاد ایران امروز فقط قیمت دلار نیست بلکه قیمت کالاهایی است که به بهانه افزایش قیمت دلار قیمت هایشان بالا رفت و امروز حاضر به کاهش قیمت نیستند و هر روز این افزایش قیمت ها نیز بیشتر به چشم می آید.

افزایش قیمت دلار فقط بهانه ای شد برای خیلی از تولید کنندگان و وارد کنندگان تا بتوانند هر چه می خواهند قیمت هایشان را افزایش بدهند و متاسفانه هیچ مرجع و ارگانی هم تا این لحظه نتوانسته نظارتی دقیق داشته باشد تا بلکه کمی از فشاری که مستقیما بروی اقشار متوسط و پایین جامعه می باشد کم کند.
پیش بینی قیمت دلار در سال ۹۸

پیش بینی قیمت دلار واقعا کار ساده ای نیست، مخصوصا زمانی که با شدید ترین تحریم ها نیز روبه رو باشیم اما اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم این است قیمت دلار با دخالت مستقیم دولت و قوه قضاییه فعلا در آرامش است مگر اتفاق جدیدی بیفتد.

امروز واقعا پیش بینی قیمت دلار برای مردم ایران بسیار مهم است اما باید بگوییم این اشتباه بزرگی است که درگیر آن شده ایم، بلکه اقتصاد ایران امروز دچار یک درد بزرگتری است و آن این است که مردم دلیل همه گرانی ها را دلار می دانند و اشتباه بزرگ ما همینجاست.

قیمت دلار فقط بهانه ای شد برای همه تولید کنندگان و وارد کنندگان تا از این موقعیتی که پیش آمده بیشتر جیب هایشان را پر کنند و مردم تاوان سنگینی برای این سودجویی های گاه و بی گاه این افراد پرداخت می کنند.
امروز توقع همه مردم و کارشناسان اقتصادی از مسئولان فقط قیمت دلار نیست بلکه قیمت تمام مایحتاج اولیه زندگی است و تمام کالاهایی که امروز به بهانه قیمت دلار بالا رفتند.

پاسخ یک فعال اقتصادی به «دلار چقدر می‌شود؟

پرویز حسابی
پرویز حسابی

پرویز حسابی، فعال اقتصادی درباره پیش بینی خود از کف قیمت دلار آمریکا در صورت کاهش قیمت در هفته های آینده گفت: این سوالی است که پایه و اساسی ندارد. وقتی در امور اقتصادی، فنداسیون و پی ساختار، طوری شده که می‌لرزد، باید فکری به حال آن بکنیم.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ پرویز حسابی درباره اینکه آیا معاملات در بازار ارز با قیمت آزاد در حد زیادی انجام می‌شود و یا محدود است، گفت: خود شما حاضرید شیر یا ماست یا کالایی را که قیمت آن سه هزار تومان است، ۵ هزار تومان بخرید؟ طبیعی است که نه. اما عکس آن نیز وجود دارد. یعنی اگر شما کالایی داشته باشد که ۵۰ هزار تومان قیمت داشته باشد، حاضر نیستید آن را ۳۰ هزار تومان بفروشید.
او با ذکر مثالی با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی قیمت شیر، ادامه داد: من اگر نتوانم روزی یک لیوان شیر بخورم، هفته‌ای یک بار آن را می‌خورم. اما در برخی موارد مجبور می‌شویم تصمیمات دیگری بگیریم. مثلا در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار دانشجو در خارج داریم که پدر و مادرشان باید ماهانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای آن‌ها بفرستند. طبیعی است که این‌ها مجبور هستند ارز را به هر قیمتی تهیه کنند.
او ادامه داد: به عنوان مثالی دیگر اگر کسی دارو پیدا نمی‌کند، و قیمت آن را بسیار بالا بگویند، باز هم مجبور به خرید آن خواهد بود. در حال حاضر مواد پتروشیمی را ۶۰۰ درصد گران کرده اند. کسانی که مجبورند باید این افزایش قیمت را تحمل کنند. یا مثلا چند ماه است پس از ماجرای اعتصاب رانندگان، قیمت‌ها را ۲۰ درصد بالا برده اند.
این فعال اقتصادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در صورت کاهش قیمت دلار، چه رقمی را می‌توان به عنوان کف قیمت پیش بینی کرد؟ گفت: این سوالی است که پایه و اساسی ندارد. وقتی در امور اقتصادی، فنداسیون و پی ساختار، طوری شده که می‌لرزد، باید فکری به حال آن بکنیم.
او با انتقاد از برخی پیش بینی‌ها درباره قیمت دلار اظهار داشت: از کجا می‌گویند دلار ۴۰ هزار تومان می‌شود؟ پایه و منطق و استدلال آن‌ها چیست؟ چرا نگفتند مثلا ۱۷ هزار تومان؟ یا ۱۲ یا ۱۰ هزار تومان؟
حسابی با اشاره به ایرادات پایه‌ای اقتصاد کشور، گفت: در حال حاضر ما با بیماری مواجه هستیم که باید خون آن را تعویض کرد.

درباره ی مدیریت علومکده

نجمه برهمند کارشناس روانشناسی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *