خانه / اقتصادی / مدیرعامل سایپا:‌ قیمت پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد!

مدیرعامل سایپا:‌ قیمت پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد!

مدیرعامل سایپا گفت با توجه به قیمت سکه و مسکن در سال ۷۲، اکنون قیمت پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد؛ یعنی قیمت این خودرو داخلی حدود ۱۲ هزار دلار است. در ادامه، صحت این ادعای عجیب را بررسی می‌کنیم.

مدیرعامل سایپا در بازدید از یکی از خبرگزاری‌ها عنوان کرد که با توجه به قیمت سکه و مسکن در سال ۷۲، قیمت پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد. مدیرعامل این خودروساز بزرگ کشور در حالی چنین ادعایی را مطرح می‌کند که اگر همه جوانب را هم بررسی کنیم قیمت پراید ۱۲۰ میلیون تومان نمی‌شود؛ زیرا این خودرو ارزان‌‌قیمت بازار ایران با قیمت ۴ هزار دلار به کشورهای همسایه صادر می‌شود که با دلار ۱۰ هزار تومانی، قیمت آن در بازار داخلی حدود ۴۰ میلیون تومان خواهد شد. البته کیفیت و آپشن‌های پراید صادراتی با پراید داخلی کمی متفاوت است.

از سویی اگر فرض کنیم تمام قطعات خودرو پراید در داخل کشور تولید می‌شود، حتی با افزایش قیمت فولاد در ماه‌های گذشته، قیمت پراید از ۳۰ میلیون تومان فراتر نمی‌رود. فربد زاوه، تحلیل‌گر صنعت خودرو در این خصوص عنوان کرد در هیچ‌‌یک از کشورهای جهان قیمت خودرو را با قیمت طلا مقایسه نمی‌کنند. در واقع خودروسازان جهانی محصولات خود را با کیفیت بالا و اقساط بلندمدت به مشتریان عرضه می‌کنند، اما مدیرعامل سایپا عنوان می‌کند قیمت پراید بر اساس طلا حدود ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود که چنین ادعایی غیرمنطقی است.

قیمت پراید باید ۳ برابر قیمت صادراتی آن باشد

مدیرعامل سایپا مدعی است که با توجه به قیمت طلا و سکه، قیمت پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد که با توجه به دلار ۱۰ هزارتومانی قیمت این خودرو حدود ۱۲ هزار دلار می‌شود. وی مدتی قبل نیز گفته بود خودرو پراید را با قیمت حدود ۴ هزار و ۲۵۰ دلار به کشورهای خارجی صادر می‌کنند که با دلار ۱۰ هزار تومانی حدود ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت پراید خواهد بود. جالب اینجا است که همین پراید در بازار داخلی بین ۳۸ تا ۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد و با در نظر گرفتن کیفیت پراید صادراتی و هزینه‌های حمل آن، خودروسازان در این شرایط به مشتریان داخلی لطف نمی‌کنند.

 

علوم کده
قیمت پراید

محاسبه قیمت پراید بر اساس قیمت فولاد

خودروسازان داخلی مدعی هستند با افزایش قیمت فولاد، قیمت خودرو نیز افزایش پیدا کرده است؛ چرا که بیشتر قطعات خودرو با فولاد ساخته می‌شود. در همین رابطه محمد آزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد بیان کرد قیمت فولاد در سال ۹۷ حدود ۷۵ درصد افزایش پیدا کرده است. از این رو اگر تمامی بدنه خودرو پراید حتی از جنس فولاد هم باشد، قیمت پراید باید ۱٫۵ برابر می‌شد؛‌ یعنی پراید ۲۰ میلیون تومانی به دلیل افزایش قیمت فولاد باید با قیمت ۳۰ میلیون تومان به بازار عرضه می‌شد، نه بیشتر!

فربد زاوه، تحلیل‌گر صنعت خودرو در این خصوص عنوان می‌کند در حال حاضر خودروسازان داخلی با مشکل تامین مواد اولیه نظیر فولاد مواجه هستند. از طرف دیگر صنف فولاد کشور نیز نیاز خودروسازان را تامین نکرده است که این مشکل به همراه افزایش نرخ ارز باعث شد قیمت خودرو با رشد چشمگیری روبه‌رو شود. وی در ادامه افزود ادعای خودروسازان مبنی بر این‌که کلیه قطعات پراید داخلی بوده و این خودرو ۱۰۰ درصد ساخت داخل است، صحت ندارد؛‌ زیرا از اوایل دهه ۸۰ تا الان خودروسازان فقط مونتاژ می‌کنند و تولید خودرو داخلی به معنای واقعی کلمه ادعای درستی نیست. برای تولید پراید از کشورهای مختلف قطعه وارد می‌شود و به همین دلیل با افزایش نرخ ارز قیمت پراید نیز افزایش پیدا کرد.

ارتباط قیمت خودرو با طلا و سکه

مدیرعامل سایپا مدعی است قیمت پراید بر اساس طلا و سکه حدود ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود، اما قیمت خودرو اصلا به طلا، سکه و دلار ارتباطی ندارد و نباید قیمت‌ها تا این اندازه به قیمت ارز وابسته باشد. با افزایش ۱۵ میلیون تومانی قیمت پراید بسیاری از کارشناسان خودرو از این افزایش قیمت انتقاد کردند و حتی به مردم پیشنهاد دادند که فعلا کسی خودرو نخرد تا قیمت پراید منطقی شود، اما مردم این پیشنهاد‌ها را جدی نگرفتند و حالا مدیرعامل سایپا می‌گوید قیمت واقعی پراید حدود ۱۲۰ میلیون تومان است.

فربد زاوه، تحلیل‌گر صنعت خودرو در خصوص گفته‌های مدیرعامل سایپا مبنی بر ارتباط قیمت پراید با سکه، دلار، مسکن و قیمت ۱۲۰ میلیون تومانی پراید، اظهار کرد:

در سایر کشورها قیمت خودرو را با چنین عواملی مقایسه نمی‌کنند؛ زیرا قیمت خودرو در جهان با افزایش طلا، سکه و دلار اینگونه دچار تغییر نمی‌شود. از این رو نمی‌توانیم مدعی باشیم با افزایش تورم و قیمت عواملی نظیر سکه و طلا قیمت پراید هم باید افزایش پیدا کند. باید در چنین شرایطی به دنبال راهکار مناسب باشیم و نباید از آب گل‌آلود صنعت خودرو ماهی‌ بگیریم.

در سایر کشورهای جهان، مردم برای خرید خودرو به صورت نقدی پول پرداخت نمی‌کنند. مثلا در آمریکا و اروپا هیچ کسی برای خرید خودرو ۱ میلیون دلار پرداخت نمی‌کند. در واقع شرکت‌های معتبر خودروسازی محصولات خود را به‌صورت اجاره‌ و لیزینگ‌های طولانی در اختیار مردم قرار می‌دهند و هر فردی بنا بر بودجه و درآمدی که دارد، خودروی مورد نظر خود را انتخاب می‌کند. به عنوان مثال اگر قدرت خرید یک مشتری آمریکایی ۵۰ هزار دلار است، به اندازه درآمدش برای خودرو هزینه می‌کند، نه این‌که در ایران حداقل درآمد ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد و ارزان‌ترین خودرو با قیمت ۴۰ میلیون تومان عرضه شود.

آیا قیمت پراید واقعا ۱۲ هزار دلار است؟

پس از بررسی‌های همه‌جانبه به این سوال می‌رسیم که آیا قیمت پراید واقعا ۱۲۰ میلیون تومان است؟ فربد زاوه در این خصوص عنوان می‌کند چنین ادعاهایی از سوی خودروسازان داخلی موجب حیرت من می‌شود. بدون شک قیمت خودرویی چون پراید نمی‌تواند ۱۲ هزار دلار باشد؛‌ چراکه با چنین سرمایه‌ای می‌توان خودروهای بهتری را نسبت به پراید خرید. بسیاری از مردم ایران بر این باورند که خودروهای چینی بسیار بی‌کیفیت هستند، اما خودروهای داخلی مانند پراید نیز همین وضعیت را دارند و چینی‌ها بعضا بهترند. به طور کلی مشتریان می‌توانند با ۱۲ هزار دلار خودروهای به مراتب بهتر از پراید را انتخاب کنند.

 

علوم کده
قیمت پراید

خودروهای ۱۲ هزار دلاری در بازارهای جهانی

با ۱۲ هزار دلار شما می‌توانید در کشورهای مختلف خودروهایی را بخرید که سطح آن‌ها با پراید قابل مقایسه نیست. شرکت‌های تویوتا و هیوندای هر ساله خودروهایی را برای افرادی که بودجه کمی دارند در نظر می‌گیرند؛‌ برای مثال مدل‌های مینی این دو خودروساز با قیمت حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار به بازار عرضه می‌شود. جالب اینجاست که این خودروها به صورت لیزینگی و با اجاره‌های طولانی‌مدت به فروش می‌رسند.

سایت کار سلز (carsales) به عنوان یکی از معروف‌ترین سایت‌های بین‌المللی در زمینه خرید و فروش خودرو شناخته می‌شود که می‌توانید بودجه خود را برای این سایت تعریف کنید تا خودروهایی را از برندهای مختلف به شما معرفی کند. برای مثال در این سایت خودرو سانتافه تولید ‌سال ۲۰۱۵ با قیمت ۱۰ هزار دلار (۱۰۰ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. همچنین تویوتا کمری نیز با قیمت ۸ تا ۱۰ هزار دلار و خودروهای میتسوبیشی با قیمتی کمتر از ۱۲ هزار دلار به فروش می‌رسند. در جدول زیر فرض را بر این گرفتیم که اگر قیمت پراید ۱۲۰ میلیون تومان بود، سایر خودروهای داخلی با چه قیمتی عرضه می‌شدند.

درباره ی مدیریت علومکده

نجمه برهمند کارشناس روانشناسی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *